Τοποθετούμε δια του δέρματος ειδικές βελόνες και στις δύο πλευρές του κατάγματος. Ανατάσσουμε το κάταγμα με βοήθεια ακτινολογικού μηχανήματος και το ακινητοποιούμε με εξωτερικό μηχανισμό. Η εξωτερική οστεοσύνθεση είναι εξαιρετικά χρήσιμη στα επιπλεγμένα και στα συντριπτικά κατάγματα. Το μειονέκτημα της είναι ότι η πώρωση του κατάγματος αργεί, ή, μερικές φορές δεν γίνεται. Η προσωπική μας άποψη είναι ότι η εξωτερική οστεοσύνθεση είναι ένα αναγκαίο κακό και προσπαθούμε να την αφαιρέσουμε όσον το δυνατόν νωρίτερα και να συνεχίσουμε τη θεραπεία με λειτουργικούς νάρθηκες, αν αυτό είναι δυνατόν.
![syntriptiko-katagma-podoknimikis1-3d](https://www.greekorthopaedic.gr/wp-content/uploads/2014/04/syntriptiko-katagma-podoknimikis1-3d.jpg)
Φαίνεται η τρομακτική βλάβη από μπροστά
![syntriptiko-katagma-podoknimikis3-3d](https://www.greekorthopaedic.gr/wp-content/uploads/2014/04/syntriptiko-katagma-podoknimikis3-3d.jpg)
Φαίνεται η τρομακτική βλάβη από το πλάι
Τέλεια ανάταξη με εξωτερική οστεοσύνθεση
![ekswteriki-osteosynthesi-aktinografia](https://www.greekorthopaedic.gr/wp-content/uploads/2014/04/ekswteriki-osteosynthesi-aktinografia.jpg)
(Ακτινογραφία)
![ekswteriki-osteosynthesi-photo](https://www.greekorthopaedic.gr/wp-content/uploads/2014/04/ekswteriki-osteosynthesi-photo.jpg)
(Πραγματικό Περιστατικό)